Střešní box Thule Motion XT XL promění váš hatchback na velké auto

První předvánoční statistiky velkoobchodních i maloobchodních prodejů naznačují, že letos bude Ježíšek nosit hlavně praktické dárky. A také dárky pro sportovce – po sportovním vybavení roste poptávka už od března. Je pozitivní, že v letošním neveselém roce Češi neklesali na mysli tolik, jako jiné národy, a snaží se více dbát o své zdraví.

S poněkud smíšenými pocity sledují lékaři i epidemiologové přípravy na lyžařskou sezonu. I o lyžovaní a snowboardingu platí, že jsou skvělou pohybovou aktivitou pro většinu populace. Riziková však může být cesta do hor. Češi si v minulých letech oblíbili zájezdy do Alp, během kterých nechají všechny starosti cestovní kanceláři a sami si jen užívají.

Cestovní kancelář pak zajišťuje nejen dopravu z České republiky do rakouských a italských lyžařských středisek, ale také přepravu stejným autobusem od penzionu či hotelu ke sjezdovce a zpátky. O ubytování a skipasech pochopitelně nemluvě. Autobusovým zájezdům však minimálně pro letošní sezonu odzvonilo. A protože Rakousko už oznámilo, že tamní zimní střediska otevřou, ať se děje, co se děje, nezbyde Čechům než vyrazit po vlastní ose.

Cestu do hor nepodceňte

Vyrazit s plně naloženým autem na mnohahodinovou cestu, navíc v náročných podmínkách, které obvykle v zimě v Alpách panují, to je náročná zkouška řidičských dovedností. Zejména pokud nemáte příliš zkušeností s jízdou na sněhu, nebo i náledí. Auto i řidič by se na takovou cestu měli řádně připravit. Ti řidiči by raději měli být dva, aby se mohli za volantem prostřídat. Třeba cesta z Prahy do Kitzbühelu trvá za příznivých podmínek asi šest hodin, ale za špatného počasí se může protáhnout i na dvojnásobek.

Přestože je zimní výbava objemná, vozit jakákoli zavazadla uvnitř vozu je nezodpovědné. I obyčejná půllitrová lahev s vodou se může při prudkém zabrzdění změnit v nebezpečnou zbraň, fyzikální zákony platí i o vaší dovolené. Ještě horší je, pokud v autě vezete lyže nebo snowboardy, jejich ostré hrany mohou být doslova smrtící.

Střešní box se vyplatí

I s velkým SUV ve variantě kombi se na rodinnou lyžařskou dovolenou těžko dopravíte se všemi zavazadly v kufru, u menších aut je to pak úplně nemožné. Zodpovědní řidiči však vědí, že kvalitní střešní box je v tomto ohledu skvělý pomocník. Některé střešní boxy, například Thule Motion XT XL jsou dokonce přímo konstruované pro převoz lyží a dalšího sportovního vybavení.

Thule Motion XT XL uveze až pět snowboardů nebo sedm párů lyží a ochrání je i v případě, že vaše jízda nebude vlivem nepříznivých povětrnostních podmínek zrovna hladká a plynulá. Kromě toho je celková kapacita boxu 500 litrů. Tedy víc, než kolik se vejde do zavazadlového prostoru řady osobních vozů. Jen pro srovnání, zavazadlový prostor Škody Octavia, která je známá svým objemným kufrem, má v poslední generaci objem 590 litrů.

U tohoto velkého střešního nosiče oceníte také snadnou instalaci na střechu a systém SlideLock, který usnadňuje otevírání nosiče. Ten je mimochodem přístupný z obou stran a vyklápí se tak, abyste se ke svým zavazadlům vždy dostali. Thule Motion XT XL lze pomocí nosných tyčí AeroBar, RapidBar a SquareBar uchytit na většinu modelů aut. Upevníte ho také na nosné tyče SlideBar, v tomto případě se však neobejdete bez adaptéru.

Pozor na váhový limit

Při využívání střešních boxů je třeba brát v potaz nosnost střechy vašeho auta. Thule Motion XT XL sám o sobě váží 23,5 kg a jeho udávaná nosnost je 75 kg. To zdánlivě není mnoho, nicméně nosič by větší zatížení hravě zvládl. Potíže by s ním však mohlo mít vaše auto, osobní vozy mají obvykle váhový limit pro zatížení střechy kolem 100 kg. Střešní boxy proto není radno přetěžovat, raději do nich naskládejte objemná zavazadla.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *